Napsal jsem

Vypněte TLS 1.0 a 1.1 už dnes (16. října 2018, Blog)

Společnosti Microsoft, Google, Apple i Mozilla včera shodně oznámily, že z jejich webových prohlížečů Internet Explorer, Edge, Chrome, Safari a Firefox počátkem roku 2020 odstraní protokoly TLS 1.0 a TLS 1.1. Návštěvníci vašeho webu už je pravděpodobně stejně nepoužívají a tak je můžete na serveru vypnout už dnes. Pojďme si to pomocí „Handshake Simulation“ v SSL Labs Server Testu ověřit.

(celý článek…)

Prohlížeče postupně skrývají zámeček a je to dobře (15. října 2018, Blog)

Ikoně zámečku 🔒, která označuje „zabezpečené“ stránky, se přisuzují různé kouzelné vlastnosti. Třeba to, že označuje jen důvěryhodné weby, které nezneužijí vaše hesla a data. Zámeček z prohlížečů postupně mizí a je to dobře. A proč vlastně?

(celý článek…)

Únos resetu hesel na Lítačce (14. září 2018, Blog)

Před pár týdny byl v Praze a Středočeském kraji spuštěn nový Regionální dopravní systém PID Lítačka. Ten umožňuje kupovat jízdné mobilní aplikací, nahrávat kupóny na platební karty (resp. je spolu spárovat) a ty pak přikládat k náhodným zařízením v dopravních prostředcích. A taky uměl získat odkaz na reset hesla jakéhokoliv uživatele přímo z jeho browseru.

(celý článek…)

Not secure: Chrome a weby na HTTP (25. července 2018, Blog)

Včera, na moje narozeniny, vyšla nová verze Chrome 68, která začala označovat všechny weby na HTTP jako Not secure, česky Nezabezpečeno (pěknej dárek, díky!). Zatím teda jen s šedým (i) v kroužku, bez červeného vykřičníku. Spousta hojně navštěvovaných českých webů ale není připravena. A jak jsme se vlastně dostali až sem a co nás čeká?

(celý článek…)

O přidávání a mazání kódu aneb Moje práce na Report URI (30. června 2018, Blog)

Začal jsem pracoval na Report URI, na nástroji, který sbírá reporty z prohlížeče v reálném čase. A to už vlastně před rokem. 27. června 2017 jsem totiž udělal první změnu v kódu. O té doby jsem přidal 709 402 řádků a odstranil jich 1 981 599.

(celý článek…)

K čemu je soubor security.txt (9. dubna 2018, Blog)

Přidejte si na web soubor security.txt a umístěte do něj správné kontaktní údaje, ať lidé, kteří chtějí nahlásit bezpečnostní chyby, nemusí dlouze studovat kam report poslat. K čemu takové informace jsou vám ukážu na jednom konkrétním příkladu.

(celý článek…)

Školení od Martina Hujera, Péhápkařů a zvýšení cen (31. ledna 2018, Blog)

Ve školeních Úvod do PHP a Objektové PHP pokračuje Martin Hujer, další pokročilejší školení pořádají Péhápkaři. Související info: od března zvyšuji ceny školení bezpečnosti i slevy pro studenty.

(celý článek…)

Crackování hesel z úniku Mall.cz (2. ledna 2018, Blog)

Hesla se dnes již necrackují pomocí „rainbow tables“ ani hrubou silou. Takže tohle nejspíš nebyl únik hesel v čitelné podobě, ale někdo těch 750 tisíc hesel vylámal a nahrál na web. Taky jsem je zkusil cracknout.

(celý článek…)

Takhle by měla vypadat reakce na nahlášení chyby (22. prosince 2017, Blog)

Nahlásil jsem bezpečnostní zranitelnost typu Stored XSS a chyba byla ověřena, opravena, a záplata otestována a vydána do hodiny. V pátek. Před Vánoci.

(celý článek…)

Poslední veřejná školení Úvod do PHP a Třídy a objekty v PHP (10. října 2017, Blog)

Po šesti letech jsem se rozhodl ukončit veřejné školení Úvod do PHP a Třídy a objekty v PHP, v prosinci tedy bude poslední veřejný termín. Připravuji však nějaké nové kurzy.

(celý článek…)

Změna hashování existujících hesel (5. září 2017, Blog)

Používáte pro ukládání uživatelských hesel funkce jako MD5 nebo SHA-1 a chtěli byste to změnit na třeba bcrypt? A chcete to udělat pořádně, tedy ještě před únikem, aby byla chráněna všechna hesla ve vaší databázi? Pojďme si ukázat jak to udělat.

(celý článek…)

Chrome, ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR a chybná HTTP hlavička (28. srpna 2017, Blog)

Při přesunu vašeho webu na výkonnější protokol HTTP/2 se může stát, že Chrome najednou stránku nenačte a místo toho zobrazí jen This site can’t be reached s chybou ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR. SPDY byl protokol, ze kterého HTTP/2 vychází, nejspíš proto chyba HTTP/2 vůbec nezmiňuje.

(celý článek…)

Čtvrté číslo newsletteru (2017, 22.-33. týden) (21. srpna 2017, Blog)

Čtvrté (a poslední) číslo newsletteru převážně o bezpečnosti, bezpečném vývoji převážně webových aplikací a bezpečnosti převážně uživatelů je konečně tu.

(celý článek…)

Z letenky na Facebooku až k unesenému účtu (16. srpna 2017, Blog)
Potřebujete mít web na HTTPS? (10. srpna 2017, Blog)
Správce hesel jako firemní benefit (6. června 2017, Blog)

„Náš vývojář používal to stejné heslo i na GitHubu“. Šak co se může stát, ne… kurva docela dost.

(celý článek…)

Třetí číslo newsletteru (2017, 21. týden) (29. května 2017, Blog)

Třetí číslo newsletteru převážně o bezpečnosti, bezpečném vývoji převážně webových aplikací a bezpečnosti uživatelů.

(celý článek…)

Druhé číslo newsletteru (2017, 20. týden) (22. května 2017, Blog)

Druhé číslo newsletteru převážně o bezpečnosti, bezpečném vývoji převážně webových aplikací a bezpečnosti uživatelů.

(celý článek…)

První číslo newsletteru (2017, 19. týden) (15. května 2017, Blog)

První číslo newsletteru převážně o bezpečnosti, bezpečném vývoji převážně webových aplikací a bezpečnosti uživatelů.

(celý článek…)

Nulté číslo newsletteru (2017, 18. týden) (8. května 2017, Blog)

Začal jsem sbírat odkazy a témata na newsletter. Tady je jeho nulté číslo.

(celý článek…)

UR browser: „VPN“ a další pohádky (25. dubna 2017, Blog)

UR je rychlý a bezpečný webový prohlížeč. Díky vestavěné VPN, blokování reklam, antiviru a dalším vlastnostem vám UR pomáhá chránit vaše soukromí.

Tedy až na to, že nepomáhá. Ta „VPN“ je jenom proxy a navíc spojení mezi prohlížečem a proxy serverem není ani šifrované.

(celý článek…)

Smazané nebo „překlepové“ e-maily českých účtů na LinkedInu (3. dubna 2017, Blog)

Mohl jsem unést 629 účtů na LinkedInu zaregistrováním smazaných neaktivních e-mailových adres (nebo adres s překlepy) na Seznam.cz. Ale neudělal jsem to, samozřejmě.

(celý článek…)

Kam zmizel druhý faktor ze SMS zpráv (10. února 2017, Blog)

Ověřování přihlášení pomocí SMS se nedá moc považovat za „two-factor authentication“ (2FA), protože k získání kódu nepotřebuji konkrétní telefon, ani konkrétní SIM kartu. Na pozadí jedné diskuze popíšu proč a jaké jsou jiné varianty. Něco z toho byste měli používat, pokud to vámi používané služby nabízí, a je celkem jedno jestli tomu budeme říkat 2FA nebo ověřování přihlášení.

(celý článek…)

Zabezpečení přenosu dat na webu? Piánko… (18. ledna 2017, Blog)

Proč jsou důležité šifrované přenosy dat na Internetu – jako třeba HTTPS – se pokusím vysvětlit bez jediného technického výrazu. Samotné „HTTPS“ zmíním až v samotném závěru.

(celý článek…)

„Jak ukládáme hesla vám z důvodu bezpečnosti neprozradíme“ (14. října 2016, Lupa.cz)

Když na otázku „jak ukládáte hesla?“ dostanete neurčitou odpověď nebo když vám to někdo nechce prozradit, spíš očekávejte, že vaše hesla nejsou v bezpečí.

(celý článek…)

Opera představila VPN, která vlastně není VPN. Takhle funguje (25. dubna 2016, Lupa.cz)

Opera Software ve své tiskové zprávě tvrdí, že jejich „VPN“ je lepší, než tradiční VPN. No, jak se to vezme.

(celý článek…)

Jak se stahovala Sobotkova pošta? Využíval se software Hacking Teamu? (15. ledna 2016, Lupa.cz)

Dělat screenshoty umí malware, který se označuje jako RAT (Remote Access Trojan), ten umí také třeba zaznamenávat stisknuté klávesy atd. Nemusí to být zrovna „špičkový software“, takových programů je určitě spousta a dělat screenshoty patří do jejich základní výbavy. Ostatně, dělat screenshoty umí i sám browser pomocí JavaScriptu.

(celý článek…)

Viděl jsem Specifikaci projektu Elektronická evidence tržeb (21. prosince 2015, Lupa.cz)

„Viděl jsem věci, kterým byste vy, lidé, nevěřili“, tak začíná monolog Roye Battyho ve filmu Blade Runner a já mám po přečtení Specifikace projektu Elektronická evidence tržeb velmi podobný pocit.

(celý článek…)

Seznam s HTTPS zaspal, weboví špioni si mnou ruce (26. října 2015, Marketing & Media)

Viděli jste špionážní film nebo seriál odehrávající se v posledních letech nebo blízké budoucnosti? Mizera prohlíží něco na počítači, zatímco agenti mu do počítače nahrají program, který jim ho pak pomůže vystopovat. Podobné scény se dostaly už i do South Parku. Schválně nemluvím o sci-fi filmech, protože podobné triky již do této kategorie dávno nepatří.

(celý článek…)

Seznam a weby na HTTPS – dobrá i špatná zpráva (7. října 2015, Lupa.cz)

Kterou chcete slyšet první? To je jedno, já vám stejně povím nejdřív tu dobrou. Seznam vyřešil jeden z problémů s horším umístěním webů na HTTPS ve výsledcích vyhledávání. Přesun na HTTPS ale doporučuje odložit na příští rok.

(celý článek…)

Co se stalo LastPass a jak vytvářet silná a zapamatovatel­ná hesla (25. června 2015, Lupa.cz)

O bezpečnostním problému oblíbeného správce hesel LastPass jste už asi zaslechli a možná si o něm i něco přečetli. Po incidentu vyšla spousta článků s informacemi pro uživatele, a poněvadž se o hesla tak trochu zajímám, tak jsem jich pár přečetl, a dokonce jsem se začetl i do komentářů, což obvykle nedělám.

Pokusím se shrnout, co o problému víme, a zabrousím i trochu do technických detailů fungování LastPassu, a tím se pokusím aspoň trochu vyvrátit některé fámy a mýty. Na závěr uvedu pár dobrých rad, jak LastPass více zabezpečit.

(celý článek…)

Mobilní aplikace Seznam – zabezpečení neznám (25. února 2015, Lupa.cz)

Že Seznam kromě přebarvených nebo jinak vylepšených verzí Opery, Firefoxu a Internet Exploreru nabízí svůj vlastní prohlížeč, to jste už asi zaslechli. Že v době vydání na tom byl se zabezpečením dost mizerně, to jste se možná už taky dočetli.

A víte, že Seznam má i vlastní mobilní prohlížeče, jak pro Android, tak pro iOS? Přestaňte jásat a zadržte. Než si je do svých chytrých telefonů a jiných pádel nainstalujete, přečtěte si, co jsem o jednom z nich zjistil. Pojďme se tedy podívat, co je na webovém prohlížeči také důležitého a co může nepříjemně ovlivnit vaše soukromí. V závěru se lehce podíváme i na mobilní aplikaci Email.cz.

(celý článek…)

Informace důvěrné jako rozhovor (3. února 2015, Hospodářské noviny)

Před pár dny jsem vyprávěl kamarádovi o zabezpečení přenosu informací po internetu. Chtěl popsat, co všechno bych mohl se špatně zabezpečeným tokem dat dělat, kdybych byl mizera. Kamarád sice provozuje internetový obchod, ale nerozumí všem těm technickým výrazům a zkratkám, a tak chtěl, abych mu na nějakém příkladu popsal, proč je to vlastně důležité a k čemu se nezabezpečená data mohou někomu hodit, zkrátka abych to k něčemu přirovnal. A já jsem si vzpomněl na jeden takový příběh, na kterém bych problematiku šifrování přenosu dat rád přiblížil i vám.

(celý článek…)

Nejčastější bezpečnostní chyby na českých webech, vysvětleny „pro lidi“ (20. ledna 2015, Lupa.cz)

V závěrečném shrnutí hodnocení soutěže WebTop100 2013 jsem popisoval, jak takové hodnocení vypadá (to je ten článek, kde jsme se naučili, kolik nul má kvintiliarda), kolik si u toho porotce užije legrace a kam všude mu zablokují přístup.

No, víte, ono to zas taková sranda není, takže o co bude dnešní článek méně zábavný, o to bude stejně (málo) technický. Tak nějak lidsky v něm popíšu pár nejčastějších problémů zabezpečení webů, abyste si pod těmi nulami v hodnocení dokázali představit, jak malé nebo velké problémy se na webech dají nalézt. Skočte si zalít to instantní kafe a pojďme na to.

(celý článek…)

Zdálo se mi o WebExpo 2014 (28. srpna 2014, DevBlog)

Holky a kluci, co dělají tento rok WebExpo požádali garanty a vůbec všechny, aby se podělili o svůj průchod WebExpem. Už se podělil Riki FridrichJirka Sekera, u mě byla touha podělit se dokonce tak silná, že se mi dneska v noci zdálo o tom, jak bude WebExpem prolítávat Špaček. Musím si to zapsat, abych ho náhodou nezapomněl a pak si 14. září večer neříkal „jakou přednášku jsem to vlastně chtěl vidět?“ Ten sen vypadal tedy nějak takhle…

(celý článek…)

The Reason I Built “We Bleed” and How I Did It (16. května 2014, Testomato Blog)

It’s already been a month since we first heard about the Heartbleed Bug. In this article I’d like to share the results of a small weekend research project I’ve been working on.

(celý článek…)

Jak jsem ukradl sezení administrátorovi a objednal ruskou vodku za kvintiliardu (7. listopadu 2013, Lupa.cz)

Zabezpečení mnoha tuzemských e-shopů je tragické. Všechny mnou hodnocené online obchody v letošním ročníku soutěže WebTop100 získaly za oblast bezpečnosti nula bodů.

(celý článek…)

Shrnutí souteže WebTop100 2012 (30. srpna 2013, Zdroják)

Měl jsem tu možnost a štěstí hodnotit weby i v minulém ročníku soutěže WebTop100, takže toto moje shrnutí bude do jisté míry srovnáním s výsledky mého bádání v roce 2011. Můj názor je totiž ten, že důležitější, než současný stav věcí, je směr, kterým se ubírají. V tak dynamickém prostředí, které nazýváme Internet, to platí dvojnásob.

(celý článek…)

CZ Podcast 75 Errata (2. dubna 2013, DevBlog)

Před pár dny jsem konečně zjistil, kolik lidí slyšelo CZ Podcast o bezpečnosti webových aplikací, ve kterém jsem byl hostem. To číslo samozřejmě znám úplně přesně a dokonce všechny tři posluchače znám i jménem. Byl jsem to totiž já, Ondřej Mirtes a Jakub Vrána. Poslední tři jmenovaní mě zároveň upozornili na několik faktických chyb a nepřesností. Důvody, proč k těm chybám a nepřesnostem došlo nejsou podstatné, ale omlouvám se za ně. Rád bych tedy v tomto článku tyto tiskové chyby opravil.

(celý článek…)

Skype, Joltid a core technology (27. března 2013, DevBlog)

V posledních dnech se hodně mluví a píše o Yahoo a koupi Summly. A taky o tom, že Summly nevlastní svoji “core technology”, ale že si ji pronajímá. Nevím, co tou akvizicí Yahoo sleduje a celkem je mi to jedno, ale tato situace tu není poprvé. Před pár lety se stalo něco podobného v mnohem větší míře, za víc peněz s větším rizikem.

(celý článek…)

Neautorizovaný přístup k datům (23. ledna 2013, Zdroják)

V posledních dnech, týdnech a měsících jsem několikrát slyšel a četl o tom, že velkým hráčům unikla nějaká data, případně se někdo dostal k informacím, které vidět neměl, a to naprosto jednoduchým způsobem. „Útočník“ pouze změnil nějaké číslo v adrese stránky a v prohlížeči se mu najednou ukázaly údaje, k jejichž prohlížení nebyl autorizován. Jak je to jen možné?

(celý článek…)

České weby jsou uživatelsky příjemná bezpečnostní katastrofa (15. října 2012, Root.cz)

Napsat dobře web není žádná legrace. Je třeba k tomu mnoho umět, dát si pozor na mnohá úskalí a překonat řadu překážek a chyb. Naučili se už konečně čeští programátoři dělat web pořádně? Na to odpoví jeden z porotců soutěže WebTop100, kterému rukama prošly dvě stovky webů. Radost vám udělá jen napůl.

(celý článek…)

Today is your lucky day (10. září 2012, DevBlog)

O tom, že když se budete trochu snažit a trochu makat, tak dosáhnete toho, co chcete. O tom, že občas musíte být ve správnou dobu na správném místě. A taky o tom, že se vyplatí otevřít pusu nejen proto, abyste do ní nalili pivo.

(celý článek…)

Bezpečnost je míra, ne vlastnost (28. května 2012, DevBlog)

Chtěl bych se s vámi podělit o jeden příběh, který se nedávno odehrál. A poněvadž nebyl vyroben kdesi v Hollywoodu, ale napsal ho sám vývojářův život, tak není moc veselý. Na jeho konci se totiž místo závěrečných titulků rolujících po plátně za zvuku dojemných melodií objeví přístupové údaje k databázi jedné české a mnou oblíbené webové služby na sdílení obrázků.

(celý článek…)

WebExpo 2012 Call for Papers (21. května 2012, DevBlog)

Necelou minutu před deadline jsem odeslal přihlášku svých dvou příspěvků na WebExpo 2012. Potvrzující e-mail, který přišel zpět má čas 23:59:53 a samotného by mě zajímalo, kolik lidí přihlášku odeslalo po mě. Díky patří organizátorům WebExpa i Jeanne Trojan, za to, že mě zcela nezištně dokopali k tomu, abych aspoň jedno téma přihlásil.

(celý článek…)

FPD aneb Full Path Disclosure (29. dubna 2012, DevBlog)

FPD je jedna z přibližně 17576 třípísmenných zkratek používaných na Internetu a jedna z mála, kde písmeno F neznamená, hmm, třeba friend. Význam zkratky, o kterém bych vám rád povyprávěl je však důležitý pro bezpečnost webových aplikací. FPD totiž v oblasti webové bezpečnosti znamená Full Path Disclosure, do češtiny přeloženo například jako odhalení, nebo raději lépe prozrazení úplné cesty.

(celý článek…)

Mass Assignment v PHP (27. března 2012, DevBlog)

Počátkem března se Rails komunitou prohnal hurikán jménem @homakov. Škod naštěstí nenapáchal mnoho, jenom se lehce otřel o GitHub a odnesl střechu a plot. Mohl si vzít cokoliv, ale asi by to neunesl (a to asi ani psychicky).

(celý článek…)

PHP 4 a PHP 5 zároveň na jednom fyzickém serveru s Windows XP (20. listopadu 2005, exploited)

Důvod, proč provozovat PHP 4 a zároveň PHP 5 je vskutku jednoduchý, prostě to tak chceme. Ať už kvůli tomu, že budeme ohýbat staré (čti dříve napsané) aplikace (čti skripty) a zároveň psát nové a ty staré prostě nechceme, nebo nemůžeme upravovat na nové verzi PHP a ty nové, ač můžeme, tak na staré verzi PHP psát nechceme.

(celý článek…)