9. června 2020

V druhé půlce června pořádám další kolo školení, tentokrát online. Vždy odpoledne, za půl peněz.

Za těch 9 let co veřejně školím, jsem zvládl uspořádat skoro 200 kurzů, kterými prošlo přes 1 000 účastníků. Baví mě to a mám to najetý. Ale mám to najetý osobně: máchat rukama před projekčním plátnem, zakopávat o kabely, předklánět se k počítači a pak se pomalu narovnávat…

Dlouho jsem čekal jak se situace „tam za okny“ vyvine a ač se zdá, že jsme na dobré cestě, tak ještě evidentně nejsme na jejím konci. Asi by nebyl nejlepší nápad se s 10 dalšími lidmi zavřít do jedné místnosti na den nebo dva, nejen vzhledem k účastníkům, ale i k lidem z pražského datového centra Master, kde školení od konce minulého roku pořádám a kde je to fakt skvělý.

Mikrofon RØDE Podcaster s extra pop filtrem k tomu již vestavěnému

Tak jsem po detailním výběru koupil světlo a mikrofon s extra filtrem na mé vtípky a v šuplíku našel podpultové zboží – kameru značky Logitech. Všechno to zapojil, vyzkoušel a promyslel a ač mám ještě několik nápadů jak to celé vylepšit, tak už to nedočkavě chci vyzkoušet. Čeká mě ještě úprava slajdů a materiálů, ale chci to otestovat na lidech a získat zpětnou vazbu.

Takže jsem se rozhodl a příští týden začínáme školením HTTPS. Na něj se tři účastníci přihlásili ještě před konverzí na online variantu a nikomu z nich ta změna nevadila, což mi dodalo potřebné sebevědomí. Další týden pak bude následovat kurz Bezpečnost PHP aplikací.

Školení je vždy jen odpoledne, což znamená, že dopoledne stihnete vyřídit e-maily a trochu něco popracovat a taky je jednodušší u počítače udržet pozornost 2× půl den, než u toho sedět a poslouchat mě celý den od rána do večera 😜 Nebojte, o nic nepřijdete, prostě místo jednoho dne se uvidíme (a když audio drivery dovolí tak i uslyšíme) dvě odpoledne. Analogicky pro školení bezpečnosti to budou čtyři odpoledne místo dvou dnů.

V ceně účastníci dostanou i záznam a možnost se zeptat nejen na samotném kurzu, ale taky individuálně až měsíc po skončení – každý účastník se mě hodinu na něco může ptát (a já na něco můžu odpovídat). Hodiny se samozřejmě sčítají, takže když se z jedné firmy přihlásí dva lidé, tak si takhle můžeme povídat hodiny dvě a to se vyplatí!

A protože toto červnové je první „remote“ školení a navíc poměrně na poslední chvíli, tak automaticky všem účastníkům přihodím slevu, kterou standardně dávám studentům: školení Bezpečnost PHP aplikací je výjimečně za polovinu (4 995 Kč bez DPH), kurz HTTPS pro správce vývojáře je o 42 % levnější (za 2 895 Kč bez DPH).

Má školení popsal Honza Pospíšil z Českého rozhlasu takto: Michalovo školení jsem původně domlouval primárně pro svoje kolegy, protože já přece „všechno z osnovy školení znám“… Z omylu mě Michal hned první hodinu prvního dne a pak postupně celé dva dny. Teprve díky tomuto školení jsem některé koncepty útoků/obran pochopil v plné šíři, hloubce a hlavně správném kontextu.

Tak se přihlaste a nechte se podobně jako Honza vyvést z omylu 😎 Na dálku si zamáváme, naučíme se něco trochu pohekovat a pak to hlavně i zabezpečit. Zatím ještě nejsem úplně rozhodnut jestli použijeme Zoom, Whereby, Jitsi nebo Skype, nicméně na vaší straně budete potřebovat jenom browser. A kameru a mikrofon, klidně stačí i ty vestavěné.

Další prezenční termín bych rád uspořádal zase v září, ale slíbit to nedokážu. Dejte mi prosím vědět, jestli chcete, abych vám dal vědět. Online kurzy bych chtěl ponechal a když už mám ten „majk“ a světlo, tak bych je rád využil i k něčemu dalšímu – ale jak by řekla naše ministryně financí, we will see.

Jestli máte chuť se naučit i něco dalšího, tak se podívejte „Vzhůru dolů“ na červencové webináře Martina Michálka a Rikiho Fridricha o rychlosti webu a JavaScriptu. Pokud s programováním teprve začínáte a chcete třeba změnit kariéru, tak Honza Javorek vám na cestě k vysněnému „titulu“ junior guru se vším pomůže.

Michal Špaček

Michal Špaček

Vyvíjím webové aplikace, zajímá mě jejich bezpečnost. Nebojím se o tom mluvit veřejně, hledám hranice tak, že je posouvám. Chci naučit webové vývojáře stavět bezpečnější a výkonnější weby a aplikace.

Veřejná školení

Zvu vás na následující školení, která pořádám a vedu: