9. června 2020

V druhé půlce června pořádám další kolo školení, tentokrát online. Vždy odpoledne, za půl peněz.

Za těch 9 let co veřejně školím, jsem zvládl uspořádat skoro 200 kurzů, kterými prošlo přes 1 000 účastníků. Baví mě to a mám to najetý. Ale mám to najetý osobně: máchat rukama před projekčním plátnem, zakopávat o kabely, předklánět se k počítači a pak se pomalu narovnávat…

Dlouho jsem čekal jak se situace „tam za okny“ vyvine a ač se zdá, že jsme na dobré cestě, tak ještě evidentně nejsme na jejím konci. Asi by nebyl nejlepší nápad se s 10 dalšími lidmi zavřít do jedné místnosti na den nebo dva, nejen vzhledem k účastníkům, ale i k lidem z pražského datového centra Master, kde školení od konce minulého roku pořádám a kde je to fakt skvělý.

Mikrofon RØDE Podcaster s extra pop filtrem k tomu již vestavěnému

Tak jsem po detailním výběru koupil světlo a mikrofon s extra filtrem na mé vtípky a v šuplíku našel podpultové zboží – kameru značky Logitech. Všechno to zapojil, vyzkoušel a promyslel a ač mám ještě několik nápadů jak to celé vylepšit, tak už to nedočkavě chci vyzkoušet. Čeká mě ještě úprava slajdů a materiálů, ale chci to otestovat na lidech a získat zpětnou vazbu.

Takže jsem se rozhodl a příští týden začínáme školením HTTPS (26.–27. října 2020 online, 21.–22. prosince 2020 online). Na něj se tři účastníci přihlásili ještě před konverzí na online variantu a nikomu z nich ta změna nevadila, což mi dodalo potřebné sebevědomí. Další týden pak bude následovat kurz Bezpečnost PHP aplikací (20.–23. října 2020 online, 14.–17. prosince 2020 online).

Školení je vždy jen odpoledne, což znamená, že dopoledne stihnete vyřídit e-maily a trochu něco popracovat a taky je jednodušší u počítače udržet pozornost 2× půl den, než u toho sedět a poslouchat mě celý den od rána do večera 😜 Nebojte, o nic nepřijdete, prostě místo jednoho dne se uvidíme (a když audio drivery dovolí tak i uslyšíme) dvě odpoledne. Analogicky pro školení bezpečnosti to budou čtyři odpoledne místo dvou dnů.

V ceně účastníci dostanou i záznam a možnost se zeptat nejen na samotném kurzu, ale taky individuálně až měsíc po skončení – každý účastník se mě hodinu na něco může ptát (a já na něco můžu odpovídat). Hodiny se samozřejmě sčítají, takže když se z jedné firmy přihlásí dva lidé, tak si takhle můžeme povídat hodiny dvě a to se vyplatí!

A protože je to první „remote“ školení a navíc poměrně na poslední chvíli, tak automaticky všem účastníkům přihodím slevu, kterou standardně dávám studentům: školení Bezpečnost PHP aplikací (20.–23. října 2020 online, 14.–17. prosince 2020 online) je výjimečně za polovinu (4 995 Kč bez DPH), kurz HTTPS pro správce vývojáře (26.–27. října 2020 online, 21.–22. prosince 2020 online) je o 42 % levnější (za 2 895 Kč bez DPH).

Má školení popsal Honza Pospíšil z Českého rozhlasu takto: Michalovo školení jsem původně domlouval primárně pro svoje kolegy, protože já přece „všechno z osnovy školení znám“… Z omylu mě Michal hned první hodinu prvního dne a pak postupně celé dva dny. Teprve díky tomuto školení jsem některé koncepty útoků/obran pochopil v plné šíři, hloubce a hlavně správném kontextu.

Tak se přihlaste a nechte se podobně jako Honza vyvést z omylu 😎 Na dálku si zamáváme, naučíme se něco trochu pohekovat a pak to hlavně i zabezpečit. Zatím ještě nejsem úplně rozhodnut jestli použijeme Zoom, Whereby, Jitsi nebo Skype, nicméně na vaší straně budete potřebovat jenom browser. A kameru a mikrofon, klidně stačí i ty vestavěné.

Další prezenční termín bych rád uspořádal zase v září, ale slíbit to nedokážu. Dejte mi prosím vědět, jestli chcete, abych vám dal vědět. Online kurzy bych chtěl ponechal a když už mám ten „majk“ a světlo, tak bych je rád využil i k něčemu dalšímu – ale jak by řekla naše ministryně financí, we will see.

Jestli máte chuť se naučit i něco dalšího, tak se podívejte „Vzhůru dolů“ na červencové webináře Martina Michálka a Rikiho Fridricha o rychlosti webu a JavaScriptu. Pokud s programováním teprve začínáte a chcete třeba změnit kariéru, tak Honza Javorek vám na cestě k vysněnému „titulu“ junior guru se vším pomůže.

Michal Špaček

Michal Špaček

Vyvíjím webové aplikace, zajímá mě jejich bezpečnost. Nebojím se o tom mluvit veřejně, hledám hranice tak, že je posouvám. Chci naučit webové vývojáře stavět bezpečnější a výkonnější weby a aplikace.

Veřejná školení

Zvu vás na následující školení, která pořádám a vedu:

Bezpečnost PHP aplikací
(20.–23. října 2020 , 14.–17. prosince 2020 )

HTTPS pro vývojáře a správce
(26.–27. října 2020 , 21.–22. prosince 2020 )