Bezpečnost webových aplikací mě zajímá a baví mě ji zkoumat. Je to citlivé téma a každá zapomenutá drobnost může dostat do problémů nejen vás, ale i vaše uživatele. O zabezpečení webu často píšu články a přednáším. Rád vaše vývojáře naučím, jak webové aplikace zabezpečit a jak je na bezpečnost testovat. Školení je vhodné i pro vývojáře, kteří pracují např. v Javě nebo Pythonu, většina útoků a principů je stejných.

Zabezpečené přenosy dat pomocí protokolu HTTPS detailně rozebíráme na školení pro správce a vývojáře.

Název školení

Bezpečnost PHP aplikací


Náplň

Popis, rizika a obrana proti útokům, které jsou vedeny proti webovým aplikacím:

 • Full Path Disclosure

  Proč je zobrazení chybových hlášek PHP pro útočníka lákavé a co se z nich dozví?

 • Cross-Site Scripting (XSS)

  Útoky na návštěvníky webu a jejich prohlížeče, typy XSS (stored, reflected, DOM-based), obrana na serveru i v browseru pomocí vyjmenování povolených zdrojů (Content Security Policy) a XSS Auditoru.

 • SQL Injection

  O „dolování“ a změně dat v tabulkách, ke kterým standardně není přístup. Vysvětlení Blind SQL Injection, Time-based blind SQL Injection, i rozdílů mezi technologií prepared statements a vázáním proměnných.

 • Vkládání souborů a vzdálené spuštění

  Jak na nahrávání souborů od uživatelů, kam je ukládat a pod jakým jménem. Spouštění externích programů (např. pro změnu velikosti obrázků) „v cloudu“, nebezpečí skrývající se v deserializaci uživatelských vstupů.

 • Cross-Site Request Forgery (CSRF), Clickjacking

  Útočník může uživatele donutit provést nějakou akci bez jeho vědomí nebo ho naláká na kliknutí na prvek stránky, na který by normálně nekliknul. K čemu se to dá použít a jak proti tomu aplikace obránit?

 • Session Hijacking, Session Fixation

  Kdo má identifikátor sezení (session id), ten je pán, takže je vhodné takový identifikátor dobře chránit. O HTTP-only cookies, přegenerování session id a rozumně vyřešeném přihlášení z více míst současně.

 • XML External Entity Injection (XXE)

  Pomocí definice vlastních entit v XML souborech lze během jejich zpracování ze serverů získávat konfigurační soubory nebo zdrojové kódy. Ukážeme si jak a prozradíme jak tomu nejlépe zabránit.

 • Ukládání a hashování hesel

  Jak se lámou hesla, k čemu slouží „salt“, proč používat algoritmus bcrypt nebo Argon2i a ne MD5 nebo SHA-1 (ani SHA-2, SHA-3). A jak změnit hashování bez vynucené změny hesel všech uživatelů?

Další probíraná témata:

 • Generování „bezpečných“ náhodných dat
 • Šifrování dat, authenticated encryption (AE)
 • Využití HTTPS, HTTP Strict Transport Security (HSTS)
 • Neautorizovaný přístup k cizím datům
 • Zneužití formulářů pro odesílání nevyžádané pošty
 • Konfigurace serveru
 • Ochrana zdrojových kódů při „releasování“ ze SVN a Gitu
 • Bezpečnostní HTTP hlavičky

Lektor

Michal Špaček (o lektorovi, kontakt na lektora)


Předpoklady

Stačí základní znalost HTML, JavaScriptu, PHP a SQL. Školení je vhodné i pro vývojáře, kteří pracují v jiných jazycích (např. v Javě nebo Pythonu), většina principů a útoků je shodných.


Určeno pro

Školení je určeno jak pro stávající tvůrce webových aplikací, tak pro uchazeče o pozici vývojáře PHP, kterým dá konkurenční výhodu.


Délka

Školení je jednodenní, trvá 8 hodin i s přestávkami, ale dle situace se může až o hodinu protáhnout.
Pokud budete mít zájem o více praktických příkladů a úloh, můžeme školení uspořádat i dvoudenní.


Kapacita

Neomezena, ale nad 12 účastníků zbývá méně času na dotazy.


Cena

20000 Kč bez DPH, 24200 Kč s DPH
Základní cena dvoudenního školení je 40000 Kč bez DPH, 48400 Kč s DPH.


Materiály

Účastníci dostanou tištěnou prezentaci a certifikát. Dostatek prostoru bude věnován na dotazy. Po skončení školení zasílám komentovanou prezentaci e-mailem i s příklady použitými na školení.


Ohlasy na školení

Martin Ambrož, AVAST Software a.s.

Školení o bezpečnosti PHP aplikací Michala Špačka předčilo má očekávání. Vývoji webových aplikací se profesionálně věnuji 13 let, přesto musím zkonstatovat, že pořád je co nového se učit. Je vidět, že pan Špaček má o bezpečnosti velký přehled a že je to i jeho koníček. Kromě přehledně zpracovaných podkladů ke školení jsem uvítal i mnoho praktických ukázek a dostatečný prostor pro dotazy přímo při probírání každého tématu.

Adam Tyroň, Růžový slon s.r.o.

Školení se mi líbilo a splnilo má očekávání. Skvěle připravené, teorie proložena praktickými ukázkami. Školení mi sjednotilo a rozšířilo dosavadní znalosti o problematice. Doporučuji aby školením prošli všichni weboví vývojáři.

Filip Klimeš, Startupedia s.r.o.

Na VŠ jsem absolvoval předmět týkající se bezpečnosti webových aplikací, ale chyběly mi praktické znalosti. Michal Špaček je uznávaný odborník na toto téma, proto jsem zamířil na jeho školení. To perfektně splnilo svoji roli, doplnilo i některé mezery v teorii a nuda se na něm rozhodně nekonala. Za tu cenu bezkonkurenční.

Další ohlasy najdete na stránce s ohlasy na veřejné školení.


Objednávka

Pro objednání školení mi napište e-mail a navrhněte termín, který se vám hodí.

English