Podívejte se raději na online verzi přednášky, slajdy mohly být aktualizovány nebo doplněny.

Detail přednášky

Jak vyvíjet bezpečnější mobilní a webové aplikace? Na co si dát už při návrhu architektury pozor? Proč a jak používat více vrstev zabezpečení? A jaké to třeba jsou? A používají se běžně? Samé otázky… (odpovědi mám také)

Datum a akce

27. listopadu 2019, 5th #DevopsPilsen (délka přednášky 30 minut, 9 slajdů)

Slajdy

Defense in Depth (fotografie Q 9248 ze sbírek Imperial War Museums)

#1 Výraz Defense in Depth pochází z vojenství a zjednodušeně by se dal vysvětlit jako více úrovní ochrany. Webové aplikace bychom měli navrhovat stejně – s více úrovněmi ochrany.

Výsledky hledání obrázků "defense in depth" v Googlu

#2 Jenže když se chcete podívat, co tedy vlastně Defense in Depth znamená a zastáváte názor, že jeden obrázek je víc než tisíc slov, tak na vás vyběhnout skvělé grafíky a klipárty a LSD barvičky a moc se toho asi nedozvíte.

Ochranka Kima Jong-una, která v sáčku a kravatách kluše vedle opancéřované limuzíny

#3 Pojďme se ale podívat na taktiku Defense in Depth v reálném světě. Tady Kim Jong-un si sedl do obrněné limuzíny a kdyby náhodou nějakým zázrakem přestala být obrněná, tak kolem ní nechal vyklusávat dvanáct borců z ochranky. Počítá s tím, že by něco mohlo selhat a pořídil si další úroveň ochrany. Ve finále určitě stejně sedí v úplně jiným autě.

Hrad Eilean Donan ve Skotsku

#4 Místo výrazu Defense in Depth můžete zaslechnout „Castle Approach“ aneb stavějte weby jako středověké hrady. Hradní příkop nebo jezero, velmi úzký přístupový most, který se dá strhnout nebo vyhodit do vzduchu, stráže, laserové střílny, vysoké zdi, vnitřní hradby a ošklivá princezna ve věži. To všechno jsou úrovně ochrany, které mohou nepřátele zastavit. Když už dokáží překonat tu vodu, tak budou muset přinést žebřík nebo se naučit šplhat na zdi. A když selžou obě tyto úrovně, tak nepřátele stále čekají hradby uvnitř. A na konci ta princezna, o kterou nebudou mít zájem.

Crackování hesel

#5 Další úroveň ochrany by se dala asi vysvětlit i na ukládání hesel. Hesla neukládáme v čitelné podobě, protože počítáme s tím, že selže ochrana databáze a že se k ní někdo nějak dostane. První úroveň tedy kdosi překonal, ale musí překonat ještě další – musí hesla cracknout.

O tom ale v jiné přednášce a článku, snad jen připomenu, že hesla by měla být ukládána algoritmem bcrypt a pokud vám nebude vadit ověřování hesla delší než 1 sec, tak můžete použít i Argon2id (dalšími algoritmy jsou např. scrypt nebo PBKDF2). Rozhodně nepoužívejte MD5, SHA-cokoliv a to ani jakkoliv modifikované, prostě takhle ne. Pokud je používáte, tak hesla prosím přehashujte podle mého návodu.

Logo MyEtherWallet (MEW) a s Ethereem se loučící uživatel

#7 V dubnu 2018 se někdo pokusil zaútočit na službu MyEtherWallet (MEW), která provozuje peněženky s kryptoměnou Ethereum, a přišel si tak na v přepočtu třináct tisíc dolarů. Útočník se pomocí BGP hijackingu povedlo přesměrovat požadavky na přihlášení (s přístupovými údaji) k sobě. Uživatelům sice podvrhli falešný HTTPS certifikát, ale někteří z nich se ho nelekli a „proklikli“ se skrz důrazné varování, které jim prohlížeč zobrazil. Podle jednoho článku, který o útoku psal, to prý uživatelé dělají rutinně, uff uff.

Možná by tedy bylo vhodné přidat nějakou další úroveň ochrany, aby to uživatelé udělat ani nemohli, co?

"You cannot visit michalspacek.cz right now because the website uses HSTS", na rozdíl od bankovnictví Wüstenrot

#8 Dala by se použít technologie HTTP Strict Transport Security (HSTS). Ta se v browseru zapíná HTTP hlavičkou odeslanou ze serveru:

Strict-Transport-Security: max-age=31536000; includeSubDomains

Ta říká, že po následujících max-age vteřin bude prohlížeč interně přesměrovávat (nebo upgradovat) http:// požadavky na https://, includeSubDomains pak říká, že to nastavení platí i pro subdomény od té aktuálně načtené (nezapomeňte takovou hlavičku posílat i pro doménu bez www).

Dokonce můžete do browseru svou doménu zadrátovat („preloadnout“) a browser pak bude upgradovat spojení na https:// rovnou od instalace a nebude muset čekat na žádnou hlavičku, která by mu to přikázala. Pro „preload“ je potřeba splnit některé podmínky a ručně o přidání požádat.

HSTS má ještě jeden pozitivní dopad na zabezpečení stránek: pokud browser ví, že web používá HSTS, tak při chybě certifikátu (neznámé certifikační autoritě, expirovaném certifikátu apod.) nedovolí uživateli pokračovat dál. A to přesně by se uživatelům MyEtherWallet i mnoha českých bank hodilo.

O HTTP Strict Transport Security (HSTS) víc v mé další přednášce. Pokud byste chtěli nasadit HSTS a máte obavy o tom, co se v browserech stane, tak si můžete nechat posílat reporty. K tomu slouží Network Error Logging: hlavičkou NEL můžete browseru říci, že vám má zareportovat chyby „na síti“ jako např. nefunkční DNS, chyby v TLS a certifikátech a mnoho dalších. O NELu si můžete přečíst u Scotta Helmeho, zmíněn byl i v několika mých přednáškách, vyzkoušet si ho můžete na mém testovacím webu a reporty si můžete posílat třeba do aplikace Report URI, na které také pracuji.

Ochranka Kima Jong-una, která v sáčku a kravatách kluše vedle opancéřované limuzíny

#9 Prosím počítejte s tím, že všechny úrovně, včetně uživatele, selžou a přidejte ještě jednu navíc. Vzpomeňte si přitom na Kima, který nevěří ani imperialistickému obrněnému Mercedesu a přidá si raději rovnou dvanáct dalších úrovní zabezpečení, které navíc umí běhat a nosit kravatu.

Michal Špaček

Michal Špaček

Vyvíjím webové aplikace, zajímá mě jejich bezpečnost. Nebojím se o tom mluvit veřejně, hledám hranice tak, že je posouvám. Chci naučit webové vývojáře stavět bezpečnější a výkonnější weby a aplikace.

Veřejná školení

Zvu vás na následující školení, která pořádám a vedu: